Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Rizikové faktory pro vznik rakoviny

2. 10. 2009 | Nemoci
Mnoho lidí se snaží pro své zdraví udělat maximum. Lze se ale také ubránit vzniku rakoviny? Genetické vlohy, které nám byly dány do vínku, už bohužel neovlivníme. V prevenci rakoviny se ovšem můžeme zamyslet nad tím, jak jíme, jak se hýbeme nebo jestli není vhodné přestat kouřit.

Strava je nejčastějším rizikovým faktorem, který se podílí na zvýšení pravděpodobnosti vzniku nádorů. Typické je to na příkladu nádorů tlustého střeva, které se u obyvatel České republiky objevují častěji než kdekoliv jinde na světě. Ale i rizika prakticky všech dalších nádorových onemocnění jsou v poměrně úzkém vztahu k tomu, co jíme.

Nejčastější české stravovací nešvary spojené se zvýšením rizika nádorů:

Rizikové faktory pro vznik rakoviny -  nadměrné solení
 -  přejídání se a s tím spojená obezita
 -  nedostatek čerstvých potravin (ovoce, zeleniny) a nadbytek
 -  upravovaných a trvanlivých potravin s „éčky“
 -  nadbytečný příjem masa, časté pojídání uzenin
 -  časté požívání bílého pečiva na úkor tmavého a celozrnného
 -  zbytečně velký příjem živočišných tuků a tučných jídel
 -  nadbytek smažených jídel, časté pojídání brambůrků
 -  přepepřování, používání dresinků

Mimochodem: Strava je nejdůležitějším rizikovým faktorem, ale v těsném závěsu za ní je kouření. Kouření zvyšuje u některých nádorů jejich riziko až několikanásobně (riziko úmrtí na karcinom plic je u muže kuřáka vyšší 23krát).

Drtivá většina nádorových onemocnění má jednoznačně genetický podklad, který se projevuje jako předpoklad k určitému typu nádoru. Tento předpoklad se nemusí v životě projevit, ale často se tak stane. Dochází k tomu zejména v situaci, kdy se s ním zkombinují některé rizikové faktory.

U určitých typů nádorů je zdokumentováno dědičné zvýšení rizika. To se vyskytuje u zhruba deseti procent zhoubných nádorových onemocnění. Projevuje se tak, že se nádorové onemocnění v určité rodině objevuje v několika generacích po sobě a obvykle přichází v dřívějším věku, než bývá pro daný typ nádoru obvyklé. Popisovány jsou takzvané „nádorové rodiny“, v jejichž rodokmenu se určité nádory vyskytují častěji a mívají závažnější průběh. Při podezření na dědičné riziko lze provést na náklady pojišťovny genetické vyšetření, které zjistí, zda jsou přítomny charakteristické mutace některých genů.

Mezi pátým a sedmdesátým rokem života stoupá riziko nádorového onemocnění s věkem. Po 35. roce života je tento vzestup mnohem strmější. To jen potvrzuje známou skutečnost, že rakovina je nemocí z opotřebení buněk.

Nejznámějším rizikovým faktorem, který lze ovlivnit, je kouření. To úzce souvisí se stylem života a celkovým přístupem k vlastnímu zdraví. Stres, kouření a sedavé zaměstnání působí na nádorové choroby jako dobré hnojivo.

Podle mezinárodní studie vědci vytipovali devět celosvětově nejrizikovějších faktorů prostředí a životního stylu, které souvisí s rakovinou. Jsou to:

 -  nadváha a obezita,
 -  malá konzumace čerstvého ovoce a zeleniny,
 -  nedostatek pohybu,
 -  kouření,
 -  alkohol,
 -  nechráněný sex a rizikové sexuální chování,
 -  znečištění vzduchu ve městech,
 -  přítomnost kouře ze spalování pevných paliv v domácnosti,
 -  znečištěné injekce ve zdravotních zařízeních (platí spíše pro země třetího světa).

Zdroj: Léčba-rakoviny.cz

Lydias
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Věřím tomlu, že je způsobno hodně dědičně, ikdyž nám prováděli vyšetření, jestli máme zdravé geny. Prý ano, ale rakovina se v rodině stejně vyskytuje, což je podivné. Asi je to jako s jinými nemocemi. Rýmou. Geny máme v pořádku, ale rýmu máme stále.
Obrázek uživatelky
profil
článek je docela mimo problém.Není to ve stravě,způsobu života,sexu,vzduchu,aloholu.Prostě se neví v čem to je,tak se to něčím okecá.Manželův otec zemřel na rakovinu v 50-ti,kamarád ve 35-ti.Můj děda v 50-ti,otec v 45-ti.ani jeden rizikové faktory neměli.proč?
Obrázek uživatelky
profil
Podle toho článku už jsem asi umřela. Nepohybuji se, protože mi to v práci stačí,akorát mám ráda tanec, nadváhu určitě mám, nechráněný sex také, žiji ve městě, kouřím a mám ráda víno. Jediné, co se mi vyhýbá jsou používané injekce. Ovoce a zeleninu nejím, protože z 90 procent jsem na to alergická a dusím se....
Obrázek uživatelky
profil
Manžel měl rakovinu plic - byl silný kuřák.Po operaci chemoterapie, ozařování. Pak začaly nádory prorůstat tam, kde byly prováděny punkce, v jizvách.Viděla jsem tak na vlastní oči,jaký vliv měla strava - když jedl podle Broisovy diety, bylo to lepší. Ale když mu teta přinesla tlačenku a ovárek,protože já jsem mu to odepřela, rostly....
Obrázek uživatelky
profil
Moje babička měla nádor v hlavě, můj otec(JEJÍ SYN) taky. Babička nekouřila,nejedla tučný. Otec sice kouřil,ale nejedl maso, ale hodně ovoce a zeleniny.Né vždy správná výživa pomůže.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles