Jedna z nejobávanějších diagnóz je sdělována čím dál častěji. Do roku 2030 má být podle onkologů pacientů s nádorem až třikrát více než dnes. Ačkoli jde o hrozivá čísla, skrývají jednu dobrou zprávu. Dramaticky roste počet odhalených nádorů, nikoli úmrtnost na rakovinu. Tedy: na mnoho nádorů se přijde ve stadiu léčitelnosti a pravděpodobné vyléčitelnosti. Lví podíl na včasném záchytu rakoviny mají screeningová vyšetření. Test na krev ve stolici, mamografie, pravidelná preventivní gynekologická vyšetření nebo důkladná preventivní prohlídka u praktického lékaře, to vše mohou být odrazové můstky k dalším vyšetřením pro včasnou diagnózu nádoru.
Husté síto vyšetření
Je to na nás
Mnozí pacienti mají obavy z „neodhaleného“ nádoru. Jsou nádory, které jsou tzv. „klinicky němé“. Tedy rostou v takových místech a takovým způsobem, že svému hostiteli nezpůsobují žádné potíže. Dočasně. Každý z nás by však měl být „onkologický bdělý“ – tedy sledovat, zda v poslední době výrazně nezhubl, netrápí jej intenzivní noční pocení, bolesti či nemá krev ve stolici, hlenu, … Při takových potížích by se měl svěřit praktickému lékaři. Pokud pacient využívá veškerou nabídku screeningových vyšetření (hradí je samozřejmě pojišťovna), je pravděpodobnost nezachyceného nádoru minimální.
Pokud pro sebe chceme skutečně něco udělat, využijme nabídku screeningových vyšetření. Není důvod se bát. Vyšetření jsou nastavena tak, že riziko falešných diagnóz je minimální.