Strava je nejčastějším rizikovým faktorem, který se podílí na zvýšení pravděpodobnosti vzniku nádorů. Typické je to na příkladu nádorů tlustého střeva, které se u obyvatel České republiky objevují častěji než kdekoliv jinde na světě. Ale i rizika prakticky všech dalších nádorových onemocnění jsou v poměrně úzkém vztahu k tomu, co jíme.
Nejčastější české stravovací nešvary spojené se zvýšením rizika nádorů:
- nadměrné solení
- přejídání se a s tím spojená obezita
- nedostatek čerstvých potravin (ovoce, zeleniny) a nadbytek
- upravovaných a trvanlivých potravin s „éčky“
- nadbytečný příjem masa, časté pojídání uzenin
- časté požívání bílého pečiva na úkor tmavého a celozrnného
- zbytečně velký příjem živočišných tuků a tučných jídel
- nadbytek smažených jídel, časté pojídání brambůrků
- přepepřování, používání dresinků
Mimochodem: Strava je nejdůležitějším rizikovým faktorem, ale v těsném závěsu za ní je kouření. Kouření zvyšuje u některých nádorů jejich riziko až několikanásobně (riziko úmrtí na karcinom plic je u muže kuřáka vyšší 23krát).
Drtivá většina nádorových onemocnění má jednoznačně genetický podklad, který se projevuje jako předpoklad k určitému typu nádoru. Tento předpoklad se nemusí v životě projevit, ale často se tak stane. Dochází k tomu zejména v situaci, kdy se s ním zkombinují některé rizikové faktory.
U určitých typů nádorů je zdokumentováno dědičné zvýšení rizika. To se vyskytuje u zhruba deseti procent zhoubných nádorových onemocnění. Projevuje se tak, že se nádorové onemocnění v určité rodině objevuje v několika generacích po sobě a obvykle přichází v dřívějším věku, než bývá pro daný typ nádoru obvyklé. Popisovány jsou takzvané „nádorové rodiny“, v jejichž rodokmenu se určité nádory vyskytují častěji a mívají závažnější průběh. Při podezření na dědičné riziko lze provést na náklady pojišťovny genetické vyšetření, které zjistí, zda jsou přítomny charakteristické mutace některých genů.
Mezi pátým a sedmdesátým rokem života stoupá riziko nádorového onemocnění s věkem. Po 35. roce života je tento vzestup mnohem strmější. To jen potvrzuje známou skutečnost, že rakovina je nemocí z opotřebení buněk.
Nejznámějším rizikovým faktorem, který lze ovlivnit, je kouření. To úzce souvisí se stylem života a celkovým přístupem k vlastnímu zdraví. Stres, kouření a sedavé zaměstnání působí na nádorové choroby jako dobré hnojivo.
Podle mezinárodní studie vědci vytipovali devět celosvětově nejrizikovějších faktorů prostředí a životního stylu, které souvisí s rakovinou. Jsou to:
- nadváha a obezita,
- malá konzumace čerstvého ovoce a zeleniny,
- nedostatek pohybu,
- kouření,
- alkohol,
- nechráněný sex a rizikové sexuální chování,
- znečištění vzduchu ve městech,
- přítomnost kouře ze spalování pevných paliv v domácnosti,
- znečištěné injekce ve zdravotních zařízeních (platí spíše pro země třetího světa).