Na začátku roku 2000 byla v naší nemocnici po vzoru evropských zemí zřízena Jednotka srdečního selhání (JSS). Účelem zřízení ambulance bylo zvýšení kvality péče o nemocné v tom smyslu, aby se předcházelo možným opakovaným nemocničním pobytům při zvyšující se četnosti a závažnosti srdečních selhání, ke kterým při tomto onemocnění dochází, a ke zlepšení kvality jejich života.
V současnosti máme v trvalé evidenci asi okolo 200 pacientů, z nichž 2/3 tvoří muži a 1/3 ženy. Průměrný BMI všech nemocných je 28, naši nemocní mají tedy mírnou nadváhu.
Většinu pacientů k prvnímu vyšetření do naší ambulance indikují lékaři lůžkové kardiologie. Vítáme, když objednání pacienta proběhne ještě v době, kdy je hospitalizován, protože ho můžeme navštívit u lůžka a provést s ním vstupní pohovor
.
Při samotném prvním vyšetření lékařka odebere nebo doplní anamnézu a provede komplexní fyzikální vyšetření. Předtím ještě sestra pacienta zváží, změří, natočí EKG a změří TK, zavede novou kartu srdečního selhání. Dále provádíme test fyzické kapacity: zátěžový test na běhátku nebo, pokud je pacient imobilizován, 6minutový test chůze.
Na závěr pacienta poučíme ohledně výživy – doporučujeme mu pestrou stravu s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny, nízkotučné mléčné výrobky, zakysané a přírodní jogurty, celozrnné pečivo, bílé maso a ryby. V zásadě se jedná o takzvanou racionální stravu s omezením soli a přiměřeným množstvím tekutin. Doporučujeme několik menších porcí během dne a jen lehkou večeři. K večeru je třeba omezit i pití tekutin, aby se snížila frekvence nočního močení. Alkohol je u srdečního selhání povolen jen v omezené míře (muži 4 dcl a ženy 3 dcl vína za den). Kouření cigaret je zcela nevhodné a může zhoršit průběh onemocnění. Důležité je udržování tělesné hmotnosti pod úrovní nadváhy a nutnost denní kontroly váhy pro zjištění případného hromadění tekutin v těle.
Při dalším doporučení se zaměřujeme na fyzický trénink – vhodná je pravidelná chůze 10–30 minut jednou až dvakrát denně. Pokud je to možné a zdravotní stav to dovolí, doporučujeme i plavání v bazénu, jízdu na kole či rekreační sporty.
V poslední řadě pacient dostane doporučení ohledně užívání léků a jejich případných nežádoucích účinků. Protože máme na pacienta více času, než je to v jiných ambulancích běžné, můžeme se věnovat i jejich osobním problémům a poskytnout tak mnohdy důležitou psychickou podporu, někdy doporučíme psychologické vyšetření u psycholožky kardiologického oddělení.
Přibližně jednou za rok u pacienta provádíme velkou kontrolu, kterou jsme pracovně nazvali „Komplet“, do níž patří laboratorní vyšetření krve a moči. O subjektivním stavu vypovídá tzv. Minnesotský dotazník kvality života, který pacient obdrží při vstupním vyšetření a dále při každé roční kontrole.
Ze zkušeností můžeme říci, že u našich pacientů dochází k výraznému zlepšení subjektivního i objektivního stavu. I přesto na pacienty neustále apelujeme, aby nám zavolali ihned při prvních známkách zhoršení zdravotního stavu, a aby nečekali až na stadium, kdy už je hospitalizace nevyhnutelná.
Nicméně ne u všech našich nemocných se nám daří naše snažení, proto občas musíme indikovat hospitalizaci. Od začátku letošního roku bylo s progresí srdečního selhání hospitalizováno 7 pacientů z celkového počtu cca 200, což vypovídá o tom, že naše úsilí má smysl.
Podařilo se nám snížit úmrtnost našich pacientů na minimum, i proto se domníváme, že díky intenzivnější péči žijí naši pacienti déle a lépe. To byl také základní smysl zřízení naší ambulance a jsem přesvědčena, že ho s plným svědomím naplňujeme.
Zdroj: Lenka Řeháková,
Notburga
ChytráŽena.cz