Poslední květnový den mohli kuřáci chytit příležitost za pačesy a skoncovat tak se svým zlozvykem a zachránit své plíce.
U příležitosti Světového dne bez tabáku, který každoročně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO), proběhla odpoledne 31. května na pražské Kampě netradiční akce s názvem "Zachraňte svoje plíce", pořádaná Koalicí proti tabáku a Českým občanským sdružením proti chronické obstrukční plicní nemoci za podpory společností Boehringer Ingelheim a Pfizer.
Cílem bylo upozornit na rostoucí nebezpečí závažného onemocnění CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc), kterou v 75 % případů zapříčiňuje právě kouření.
CHOPN je zánětlivé onemocnění průdušek a plicní tkáně, které vede k postupnému zužování průdušek, mnohdy až k nevratnému poškození plicní tkáně, což je způsobeno dlouhodobým kouřením. Projevuje se ztíženým a pomalým dýcháním i při malé zátěži.
Kromě měření vydechovaného oxidu uhelnatého z plic byla připravena i výstava s množstvím informací o škodlivosti kouření. Jana Doleželová, která celou akci moderovala, podstoupila stejně jako dalších 518 osob spirometrické vyšetření, které dokáže zhodnotit práci plic a zjistit výskyt CHOPN. Dále měli účastníci akce možnost vyzkoušet si, jak se cítí kuřák trpící tímto onemocněním.
Celosvětově trpí CHOPN přibližně 600 milionů lidí, v České republice jde o 700 až 800 tisíc dospělých a ročně na tuto diagnózu umírá asi dva tisíce osob. Onemocnění se dá předejít – nekouřit.
Podle předpovědí WHO se v průběhu příštích let stane třetím nejčastějším onemocněním ve vyspělém světě.
Naďa Petrová