Zdá se, že kouření cigaret nám ničí nejen tělesnou schránku, ale nechává hluboké šrámy i na psychice. K vyvolání depresí v dospělosti podle floridských vědců stačí frajerské pokuřování teenagerů.
Přináší modrý dým slast?
Mnozí soudí, že kouření cigarety přináší uvolnění a pomáhá řešit rozlady. Vědci z Florida State University však prokázali opak. Účinky nikotinu testovali na dospívajících potkanech. To proto, že biochemické procesy v jejich mozku jsou velmi blízké lidským. Po injekcích nikotinového roztoku se u potkanů projevilo depresivní chování. Na rozdíl od kontrolní skupiny, které vědci píchali neškodný fyziologický roztok.
Vládce nikotin
Potkaní teenageři vystavení působení nikotinu nedokázali prožít pocit příjemna – oslazené vody, kterou potkani milují, se takřka nedotkli. Pokud se dostali do zátěžové situace, nedokázali ji úspěšně řešit. Zdravý potkan v nebezpečí uteče, potkani pod vlivem nikotinu naopak ztuhli na místě. Také se ukázalo, že depresivní stav vymizel jen po další dávce nikotinu nebo podání antidepresiv.
Nikotin ohrožuje mozek
Průlomové pak bylo zjištění, že nikotin nechává i na psychice dlouhodobé následky. Deprese u potkanů se totiž objevila až týden po ukončení podávání nikotinu. Na dospělých zvířatech se také zkoumala odolnost potkanů vůči stresu. Ti, kteří byli v dospívání vystaveni nikotinu, snášeli zátěž mnohem hůře.
Nikotin narušuje působení neurotransmiterů v mozku. Mozek dospívajících – ať už zvířat, či lidí – je k těmto změnám velmi citlivý. Tedy i pouhé pokusy s kouřením mohou způsobit pozdější psychické změny.
Zdroj: Odvykání-kouření.cz
Mirka Bali
ChytráŽena.cz