Tymián je blízce příbuzný s mateřídouškou a dříve se lidově nazýval „vlašská mateřídouška“. Byla vyšlechtěna i odrůda tymiánu s citronovou vůní „Thymolemon“.
Rady pro zdraví!
Tymián je uznávanou léčivou rostlinou, působí dezinfekčně proti parazitům, průjmům a nadýmání, zlepšuje trávení, takže se výborně hodí jako koření k tučným masům. Ulevuje při chronických zánětech žaludku a podporuje krevní oběh. Kromě toho mírní kašel a pomáhá přibronchitidách a černému kašli. Tím, že uvolňuje průdušky, působí i při astmatu. Zvláště prospěšný je pro lidi, kteří trpí kandidózou nebo berou antibiotika, protože napomáhá obnovit normální střevní flóru. Je účinný při vyčerpání, úzkosti, nespavosti a depresi. Jako diuretikum pomáhá odstraňovat zadržování vody v těle, infekce močových cest, revmatismus a dnu. Zevně se tymiánový olej dá použít v hřejivých mazáních na artritidu, svalové bolesti a jako dezinfekční prostředek. Nálev nebo tinktura jsou účinné jako ústní voda, kloktadlo a k oplachování aftů. Je také vynikající k inhalaci při rýmách, katarech, astmatu a zánětu dutin.
Rady do kuchyně!
Tymián je jedno z důležitých a hodně rozšířených koření ve Španělsku, Itálii, Francii, Řecku a dalších zemích. Tvoří součást polévkového koření „bouquet garni“ používaného ve Francii, přidává se do luštěnin, do zeleninových a rajčatových polévek a omáček, používá se při uzení masa, do sekaných mas, ke zvěřině, při přípravě ryb, do směsí na grilování, do sýrových a vaječných pokrmů, dušené i čerstvé zeleniny, salátů, k nakládání okurek či na italskou pizzu, v Německu spolu s bobkovým listem i do kysaného zelí. Snítka tymiánu příjemně ovoní rýži při vaření. Jeho libá chuť a vůně dokonale ladí s dalšími bylinkami, spolu s meduňkou a estragonem tvoří výtečnou směs k přípravě kořenného octa či oleje.Jarmila Mandžuková
ChytráŽena.cz