Nejdokonalejší biochemickou laboratoř světa si nosí každý z nás ve svém pravém podžebří pod názvem játra. Ne každý má však to štěstí, aby mu tento orgán fungoval spolehlivě celý život. Jak se o ně starat, když se poškodí?
Za vším hledej játra
Vše, co sníme, putuje hned ze střeva do jater. Zde se odehrává mnoho klíčových reakcí. Díky nim se živiny efektivně využijí, některé léky se přemění na účinnou formu a mnohé škodliviny se odbourají. Játra tvoří bílkoviny, které mají v našem organismu rozmanité a nezastupitelné role (umožňují přepravu živin v krvi, správné srážení krve).
Játra mají vliv i na rovnováhu pohlavních hormonů. Mají částečnou odpovědnost i za hladiny cholesterolu a krevního cukru. Zkrátka, játra ovlivňují náš organismus komplexně. Proto je jejich poškození tak závažné a musí se léčit nejen léky, ale i změnou životosprávy.
"Nevinní" zabijáci
Byli jste na báječném večírku a dvě piva ve vás zmizela, ani nevíte jak? Už tato dávka
ohrožuje vaše játra! Pokud vypijete za večer láhev vína, prokážete jim tutéž medvědí službu. Pro ženy jsou rizikové již poloviční dávky. Kdo by nemiloval řízky a jiné smažené dobroty… Snad jen vaše játra. A dají vám to patřičně najevo nevolností, případně průjmem – poškozená játra ani nevytvoří dost žluče na vstřebání takové tukové nálože. Stejně tak potrava příliš kořeněná či slaná játrům nepřidá. Záludné jsou i buchty, koláče, čokoláda a podobné pochutiny.
Skrývají v sobě mnoho tuku.
Když je jídlo lékem
Zdá se vám, že játrům škodí vše chutné? Ale i jaterní dieta může být gurmánský zážitek. Proč maskovat chuť čerstvé zeleniny a libového masa (zvlášť drůbežího) množstvím soli a koření? Proč si místo tučných krémů nedopřát šťavnaté jablko? Pokud svá játra budete hýčkat, nejspíš časem pocítíte zvýšení výkonnosti a budete méně unavení. Možná vás opustí nechutenství a rozhodně se budete cítit lépe.
Pamatujete na Promethea? I naše játra umí regenerovat. Jen je v období léčby a rekonvalescence nesmíte přetěžovat. Tak proto jaterní dieta.
Tento článek také můžete