Všechno to začalo před 45 lety: V dubnu 1964 byla v jedné továrně v Piemontu vyrobena první Nutella ve skle. Podle odhadů si dnes tuto čokoládovo-oříškovou pochoutku maže na chleba nebo mlsá přímo ze sklenice kolem 40 milionů lidí. Koupit se dá skoro po celém světě. Roční obrat výrobce Ferrero se pohybuje kolem 640 milionů Euro.
Tajemství složení
Konkurenční produkty se ještě pořád snaží vypadat jako Nutella a také podobně chutnají. Nebo se chtějí aspoň podobně jmenovat, jako například Nutoka od Hoferu. Co se vlastně skrývá v těchto sladkých krémech, že jsou pro děti i dospělé tak neodolatelné?
Přesné složení Nutelly je výrobní tajemství, chráněné minimálně tak dobře, jako složení Coca Coly. Při pohledu na seznam přísad nacházíme u každého výrobku totéž a většinou ve stejném pořadí: Cukr, rostlinný tuk, lískové oříšky a kakao. K tomu ještě vanilkové aroma a emulgátor, aby krém zůstal vláčný. Rozdíly mezi jednotlivými výrobky spočívají tedy v detailech. Bio produkty obsahují například třtinový cukr – což ale nemá pro kazivost zubů žádný význam – a namísto umělého vanilinu přírodní. Některé výrobky zase obsahují větší množství lískových oříšků, než je obvyklých 13% v Nutelle.
Protože nebylo možné zjistit žádné údaje o původu lískových oříšků, musely být informace vyžádány přímo od výrobce. Ale jen pět dotázaných firem oznámilo zemi původu. Nejčastěji to bylo Turecko. Proč ale ta zdrženlivost? Objevují se snad u lískových oříšků, především u těch z Turecka, nějaké problémy? Ano, tím problémem jsou plísně.
Choulostivé aflatoxiny
Plísně rodu Aspergillus produkují takzvané aflatoxiny, kterým je připisován karcinogenní účinek. Zvlášť problematický je aflatoxin B1, který může vznikat v nevhodně uskladněných ořeších, arašídech, máku, sezamovém semínku, obilí, ale také v jádrech broskví a meruněk. Maximální limit pro obsah aflatoxinu B1 se pohybuje kolem 2 μg/kg stravitelného podílu. V převážné většině testovaných nugátových krémů se ale přítomnost aflatoxinů neprokázala. Dva produkty obsahovaly jen nepatrné množství. A naměřené hodnoty zde ležely hluboko pod limitem.
Časopis Konzument testoval také hojně se v krémech vyskytující tuk, přesněji přítomnost na trans-mastné kyseliny (TFA). Ty vznikají buď přirozenou cestou v bachoru přežvýkavců (a jsou proto obsaženy ve všech mléčných tucích), ztužováním olejů při průmyslové výrobě tuků a také jejich zahříváním např. při smažení. Bylo zjištěno, že ze všech tuků právě TFA mají nejméně příznivý vliv na riziko infarktu a mozkové mrtvice. Kromě toho také negativně ovlivňují hladinu cholesterolu.
Na základě těchto skutečností radí Světová zdravotnická organizace (WHO) udržovat obsah transmastných kyselin na co možná nejnižší míře. Zákonné omezení existuje dosud jen v Dánsku. Podle tamního zákona nesmí být podíl těchto mastných kyselin v potravinách větší než 2% z celkového obsahu tuků. Tím se hned vynořuje otázka: Kolik transmastných kyselin smí obsahovat Nutella a spol.? Tyto výrobky obsahují značně vyšší množství tuku než 20%.
Nic pro mlsné jazýčky
Výrobky se samozřejmě nezkoumaly jen v laboratořích, ale také ochutnáním. A zde se konečně ukázaly některé rozdíly. Ale dětským i dospělým ochutnávačům čtrnácti nugátových krémů není co závidět. Intenzivní chuť zůstává dlouho v puse a musí být po každém ochutnání neutralizována chlebem a spoustou vody. K tomu byly dva bio výrobky chuťově zcela nevýrazné. „Hořká příchuť, chutná odporně,“ zněl nejméně příznivý posudek. Děti ocenily šest výrobků nejlepší známkou. Byla mezi nimi i Nutella.
Nakonec se posuzovala ještě roztíratelnost. Tradičně se nugátové krémy jí namazané na chlebě. Proto není jedno, jak měkký nebo tuhý je krém. Výraznější problémy se ale neobjevily u žádného výrobku.
Spousta cukru a tuku
Deset z testovaných výrobků obsahovalo přes 50% cukru. Že biovýrobek nemusí být automaticky méně sladší, ukázal výsledek s 53% obsahu cukru.
Důležitý je také podíl tuků. I když je každému jasné, že nugátové krémy nejsou žádné dietní výrobky, rozdíl mezi 30 a 50 % tuku je přece jen pozoruhodný. A další překvapení: Co některé biovýrobky ušetřily na cukru, nahradily obsahem tuku.