Pokračování:
Zelenina a ovoce v jídelníčku školáků
Zelenina a ovoce by se v jídelníčku dítěte měly objevovat pravidelně, a to nejlépe pětkrát denně. Zeleninu můžeme podávat jako přílohu k hlavnímu jídlu (dušenou, vařenou, jako oblohu) nebo může být součástí zeleninového pokrmu - zapečená zelenina, zeleninové rizoto, nákyp aj.
Velice vhodná je zelenina a ovoce v syrovém stavu, kdy si zachovává důležité vitaminy a minerální látky. Vitaminy však mohu být zničeny nevhodnou tepelnou úpravou nebo příliš dlouhým skladováním, minerální látky se zase ztrácejí vylouhováním. Dobrým způsobem, jak zařadit více zeleniny a ovoce do stravy dítěte jsou proto saláty. Zeleninu a ovoce můžeme různě nakrájet či nakrouhat, doplnit třeba strouhaným sýrem, nasekanými oříšky, sladit medem, přidat těstoviny či kousky tuňáka, aby byl salát pro dítě chuťově atraktivní. V takovém případě určitě nebude problém splnit doporučené denní dávky zeleniny a ovoce.
K dochucování salátů se kromě zakysané smetany a bílého jogurtu může použít také široký sortiment salátových dressingů a omáček, které nabízejí rozmanité chuťové variace. Majonézu v salátech pro děti můžeme nahradit její odlehčenou alternativou - například jogurtovou omáčkou. Nejen, že tyto výrobky saláty chuťově zpestří, ale navíc obsahují tuk, který je potřebný k lepšímu vstřebávání vitaminů. Vhodnější je však vybírat produkty s nižším obsahem tuků, které zabrání vzniku obezity u dítěte a naopak mu pomohou zkonzumovat doporučené množství zeleniny či ovoce na den.
Pro mnohé rodiče může být problémem zajistit dostatečnou konzumaci zeleniny a ovoce u dětí. V tomto případě však není možné volit pouze tradiční přístupy, ale je zapotřebí kreativita a nápaditost. Vhodnou formu představují například zeleninové a ovocné saláty, dochucené salátovými dressingy či jogurtovou omáčkou, dále třeba barevné ovocné pyré, ovocné želé, vykrajovaná zelenina nebo zeleninové i ovocné jednohubky, které dětem poskytnou všechny potřebné vitaminy a další látky důležité pro jejich zdravý růst a vývoj.
Jak na ovoce a zeleninu:
* Vysvětlete dětem, proč je pro ně konzumace zeleniny a ovoce dobrá, že jim pomáhá udržovat zdraví.
* Snažte se dbát na to, aby se zelenina a ovoce vyskytovaly v jídelníčku alespoň třikrát, nejlépe však pětkrát denně.
* Motivujte své dítě, aby si ve školní jídelně dávalo zeleninová a ovocná jídla.
* Při přípravě svačiny pro dítě nezapomínejte přibalit vždy kousek zeleniny nebo ovoce, ale vybírejte takové druhy a úpravy, které se nerozmačkají apod.
* Připravujte dětem pravidelně saláty, ochucené dressingy či lehkými omáčkami.
* Jednu porci zeleniny a ovoce představuje například jedno jablko, jeden banán, dvě lžíce hrášku nebo sterilované kukuřice, sklenice ovocné šťávy.
* Vhodné jsou všechny druhy zeleniny a ovoce (ať už čerstvé, mražené, sterilované, sušené nebo vařené, přičemž brambory se nepočítají) a všechny zeleninová a ovocná jídla (kromě rafinovaných potravin jako je kečup a marmeláda).
* Buďte pro dítě příkladem. Dítě kopíruje všechno, co vidí, a pokud rodiče nejedí zeleninu, nemohou přesvědčit dítě, aby ji jedlo 5 x denně.
Samozřejmostí je také to, že strava dítěte by měla být pestrá a vyvážená, proto do jeho jídelníčku zařazujeme kromě ovoce a zeleniny také dostatek mléčných výrobků, celozrnného pečiva a obilovin (těstoviny, rýže), luštěnin, libového masa a nezapomínáme ani na pitný režim.
DanielkaZ
ChytráŽena.cz