Správná výživa je jedním z významných faktorů, které ovlivňují zdravý růst a vývoj dítěte. Zároveň je důležitá také jako prevence onemocnění v pozdějším věku. Zdravá výživa dětí však není totéž jako zdravá výživa dospělých - má specifické nároky kvůli intenzivnímu růstu a vývoji dětského organismu.
Školní dětí ve věku 7 - 15 let mají vyšší celkovou potřebu energie v souvislosti s vyšší tělesnou aktivitou i hmotností. Důležité v tomto období je dostatečné zásobení organismu vápníkem, který spolu s vitaminy A, C, D, K1 a B6 a fosforem umožňuje správný růst kostí. Významný je také příjem železa, jodu a dalších minerálních látek, vitaminů a vlákniny.
Vitaminy jsou u dětí nezbytné pro procesy látkové výměny a jejich
zvýšený přísun je nutný zvláště v době nemoci, rekonvalescence a při
zvýšené fyzické námaze.
Bohužel ale v dnešní době je i pro mnohé děti typická nevyvážená strava často doprovázená stresem a nedostatečnou pohybovou aktivitou, což se projevuje nedostatkem některých vitaminů (zvláště C, B1, B6 a kyseliny listové) v mladém organismu. Spolu s nedostatkem vápníku a železa to může mít za následek zvýšenou únavu a náchylnost k nemocem, ale také anémii, zvýšenou kazivost zubů, poruchy růstu a obezitu. V pozdějším věku může nesprávná strava vést až k takovým onemocněním jako ateroskleróza, hypertenze, obezita, cukrovka, nádorová onemocnění, osteoporóza, aj.
Pravidla pro stravování školních dětí:
* Naučte děti snídat. Snídaně školáků by měla obsahovat hlavně obiloviny, mléčné výrobky, ovoce a ovocné šťávy a vhodný nápoj. Pokud dítě nemá hlad, do jídla jej nenuťte.
* Připravujte dětem do školy svačiny. Svačina by se měla skládat z mléčného výrobku, celozrnného pečiva, kousku ovoce či zeleniny.
* Dbejte na to, aby alespoň jednou denně mělo vaše dítě teplé jídlo.
* Odpoledne dopřejte dětem zeleninu. Odpolední svačina navíc zabraňuje přejídání
u večeře.
* K večeři připravujte dítěti lépe stravitelné pokrmy, například ryby, drůbež, z příloh těstoviny.
* Maso nemusí být v jídelníčku dítěte každý den, nahradit jej můžete sýry, případně vejci nebo luštěninami.
* Jako druhou večeři podávejte dítěti zeleninu a ovoce.
* Dbejte na pitný režim svého dítěte, denně by mělo vypít 2,5 - 3 l tekutin, hlavně neslazených nápojů. Připravte dítěti i do školy láhev s vhodným nápojem (voda, ovocný čaj, ředěný džus). Vhodné je přibalit dítěti také mléčný nápoj, který je však považován spíše za potravinu, a proto by neměl být jediným zdrojem tekutin během dne. Nápoje je třeba střídat, občas zařadíme i minerální vodu. Naučte své dítě, že základním zdrojem tekutin je voda.
* Sladkosti nejsou pro výživu dítěte potřebné, nedopusťte, aby je dítě chápalo jako odměnu či součást oslav. Pokud je dítěti chcete dopřát, zařaďte je do stravování maximálně 2 - 3 x týdně.
Nejen z toho důvodu je potřeba dbát na dostatečný příjem zeleniny a ovoce ve stravě dětí, což je úkol především pro rodiče. Stravovací návyky a postoje, kterých se dítě drží po celý život, se totiž utvářejí v raném věku a později jsou již hůře ovlivnitelné. Přitom prevence výše jmenovaných zdravotních problémů v dětství má mnohem větší váhu a šanci na úspěch než jejich léčba v dospělosti.
Čtěte také pokračování:
Ovoce a zelenina v jídelníčku školáků - II. díl
Zdroj:Hellmann´s.cz
DanielkaZ
ChytráŽena.cz