Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) patří nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny mezi nejčastější rizikové faktory, které přispívají ke zvýšené úmrtnosti obyvatelstva. Ovoce a zelenina mají nízkou energetickou hodnotu a navíc obsahují vlákninu, vitaminy a minerální látky, které jsou pro organismus potřebné a v případě nedostatku mohou způsobit závažné zdravotní problémy.
Nízký příjem ovoce a zeleniny má za následek asi 19 % případů rakoviny zažívacího traktu, 31 % případů ischemické choroby srdeční a 11 % srdečních příhod. Naopak dostatečný přísun ovoce a zeleniny může každoročně na světě zachránit 2,7 milionu životů, protože bylo dokázáno, že ovoce a zelenina jako součást každodenní stravy působí zvláště jako prevence obezity, srdečně-cévních onemocnění a některých druhů rakoviny.
Programy na podporu zvýšení konzumace ovoce a zeleniny a s tím související projekty prevence civilizačních nemocí - zejména kardiovaskulárních onemocnění - proto nyní probíhají v řadě zemí světa. Nedostatečné množství ovoce a zeleniny konzumuje podle odborníků i česká populace.
Konzumace ovoce a zeleniny zajišťuje organismu dostatečný příjem většiny vitaminů, minerálních látek, vlákniny, rostlinných bílkovin a esenciálních látek. Zvýšený příjem ovoce a zeleniny zároveň pomáhá snížit spotřebu potravin s vysokých obsahem nasycených kyselin, cukru nebo soli. V rámci prevence doporučují odborníci z WHO sníst minimálně 400 g ovoce a zeleniny denně (bez brambor a dalších škrobovitých potravin), přičemž větší část tohoto množství by měla tvořit zelenina.
Co obsahuje zelenina
Zelenina je důležitým zdrojem minerálních látek a vitaminů, dále obsahuje vlákninu a biologicky aktivní látky, které mají příznivé účinky na naše zdraví. Z rodiny vitaminů obsahuje zelenina především provitamin A, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B6.
Zelenina je také významným zdrojem vitaminu C, vitaminu K a kyseliny listové.
Z minerálních látek obsahuje zelenina např. vápník , hořčík , železo , síru , měď , zinek a další látky.
Rovněž ovoce obsahuje řadu vitaminů a minerálních látek, vlákninu a další složky. Z vitaminů je nejvýznamnější vitamin C , z minerálních látek draslík, hořčík, železo , mangan , měď , zinek , jód . Některé druhy ovoce (např. jablka) mají vyšší obsah pektinových látek, což je rozpustná vláknina, které pomáhají vylučovat nadbytečný cholesterol a tím působí jako prevence aterosklerózy a srdečně cévních chorob. Určitou nevýhodou je vysoký obsah cukru v některých druzích ovoce (banány) nebo přítomnost organických kyselin či aromatických látek, které mohou vyvolávat alergické reakce (např. jahody).
Z toho vyplývá, že ovoce a zelenina tvoří významnou složku naší stravy, která působí jako preventivní faktor mnoha civilizačních nemocí. Zeleninu i ovoce bychom proto měli v doporučeném množství konzumovat rovnoměrně po celý rok a kombinovat přitom různé druhy, které jsou v daném ročním období k dispozici. Ke správné výživě je přitom třeba vychovávat už od dětství. Výzkumy ukazují, že dobrý zdravotní stav v dětství je důležitým základem pro zdraví v dospělosti. Konzumace ovoce a zeleniny může ovlivňovat zdraví dětí několika způsoby:
1. vitaminy a minerály jsou potřebné pro zdravý růst a vývoj dětí
2. konzumace ovoce a zeleniny působí jako prevence srdečních chorob a některých forem rakoviny v pozdějším věku.
Z těchto důvodů je potřeba soustavně budovat povědomí o dané problematice u široké veřejnosti, a to za pomoci a přispění médií, vládních úřadů, nevládních organizací, výzkumných institucí, škol, sdružení rodičů a přátel školy, restaurací, nemocnic, pěstitelů a dodavatelů ovoce a zeleniny apod.
Zdroj: Forum zdravé výživy
DanielkaZ
Chytrá Žena.cz