Léto je ideální čas, kdy do svého jídelníčku zapojit veškeré druhy domácího i cizokrajného ovoce. Většina z nás je zvyklá jíst ho přes den, ovoce je ale ideální i ke snídani.
Obzvláště během prázdnin, kdy teploty šplhají do závratných výšin, nám zvýšená konzumace ovoce nejen dodá mnoho vitamínů, ale také nám může pomoci snížit váhu, nehledě na to, že rozmanité druhy ovoce báječně chutnají a zajímavě zpestří jídelníček.
Ovoce můžeme podle vlastní chuti kombinovat a denně obměňovat, takže se nám nikdy nepřejí. Navíc většinou obsahuje velké množství vitamínů A, B1, B2 a C, které naše tělo potřebuje. Vitamín A je potřebný pro růst, plodnost a vidění. Obsažen je nejvíce v broskvích, meruňkách a třešních. Vitamín B1 potřebujeme pro správnou činnost nervové soustavy a najdeme ho hlavně v oříšcích a švestkách. B2 je vitamín nutný pro zdravý vývoj organismu a opět se nachází hlavně v oříšcích. Nedostatek vitamínu C se projevuje únavou a malou odolností organismu. Největší množství vitamínu C najdeme v jahodách, rybízu a malinách.
Domácí ovoce
Asi nejznámějšími druhy ovoce jsou pro nás ty, které běžně rostou i na našich zahrádkách. Zpestřit si ranní jídelníček jablkem, hruškou, broskví, borůvkami, rybízem, malinami nebo jahodami by tak neměl být vůbec žádný problém. V kombinaci s jogurtem, cereálními sušenkami a šálkem čaje tvoří tato sestava snadno dostupnou variantu snídaně, kterou lékaři doporučují všem, kteří chtějí žít zdravě.
Posnídejte exotiku
Stále častěji se na pulty našich obchodů dostávají také exotické druhy ovoce, o kterých naše babičky kdysi mohly jen snít. Pomeranče, banány nebo ananas jsou už pro nás stejně běžné, jako jablka. Co ale takové fíky, kiwi nebo granátová jablka, hodí se také k ranní konzumaci? „Cizokrajné ovoce s mírou rozhodně neškodí, vždyť už prakticky nejíme jen ty potraviny, které by „rostly“ u nás. A také se nepohybujeme jen na českém území, že? Svět je globalizován – a platí to i pro ovoce,“ říká doktorka Kateřina Cajthamlová.
Pouhé ovoce nestačí
Ačkoliv jsou vitamíny obsažené v ovoci našemu tělu prospěšné, snídat samotné ovoce nestačí. Je nutné vědět, že vyvážená snídaně by měla tvořit zhruba 20 % denního energetického příjmu a měla by obsahovat obiloviny (například cereální sušenky), mléčný výrobek (třeba jogurt), ovoce nebo zeleninu a dostatek tekutin (ovocná šťáva zředěná vodou nebo čaj).
A pokud se chcete o snídani a zdravém životním stylu dozvědět víc, navštivte internetové stránky Hnutí za dobrou snídani, kde se každý měsíc dozvíte nové tipy a doporučení. Zde se také dozvíte, že EDP je zkratkou pro spojení „Energie dodávaná pozvolna“, tuto zkratku najdete na obalech sušenek BeBe Dobré ráno. Je zárukou rovnoměrného a dlouhodobého přísunu energie ze sacharidů a obilovin po dobu přibližně čtyř hodin.
Hana Nováková
Chytrá Žena.cz