Usazení bakterií v močovém měchýři zabrání brusinková kúra
Se zánětem močových cest se setká alespoň jednou za život každá druhá žena, často však trpí záněty opakovaně. Neléčený zánět močových cest může vést k onemocnění ledvin, které podle studie Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci postihuje každoročně zhruba 5 až 10 % lidí na světě. Nejčastěji mají problémy s močovými cestami příčinu v napadení organismu bakteriemi, viry a jinými mikroorganismy. Imunitní systém je totiž díky podzimnímu období oslabený a bakterie, zejména známá E. coli, se snadno množí, což vyústí až v propuknutí infekce.
S prevencí zánětu močových cest je proto vhodné začít na konci léta, kdy tělo ještě není vystavené chladnému počasí a má dostatek času vstřebat potřebné živiny. Vhodnou bylinou je brusinka. Její macerát je močopudný, přispívá k vylučování kyseliny močové a močoviny, čímž se močové cesty pročišťují. Usazené nečistoty totiž poskytují hostinné prostředí pro bakterie. Brusinka navíc funguje i jako drenáž močového měchýře, pomáhá proti ledvinovým kamenům, působí proti zánětům ledvin a celkově příznivě ovlivňuje stabilitu imunitního systému, který se pak proti mikrobům dokáže bránit. Nejdůležitější bylinkou na očistu močového ústrojí je lichořeřišnice, která působí proti streptokokům, stafylokokům a dalším bakteriím.
Proti žaludečním bakteriím pomáhá lichořeřišnice
Problémy postihující žaludek a trávicí systém se ve své nejintenzivnější podobě projevují právě na podzim. Z příčin lékařské výzkumy nejčastěji poukazují na zákeřné bakterie a jiné mikroorganismy, které se vlivem podzimu v těchto orgánech množí. Do těla snáze pronikají kvůli snížené obranyschopnosti organismu, který s bacily nedokáže bojovat. Imunitu ovlivňuje i stres či změna životního stylu. Řada lidí totiž s podzimem přestává trávit čas na čerstvém vzduchu a mění také stravovací návyky.
Nepříjemné zdravotní obtíže v oblasti trávení způsobuje nejčastěji bakterie Helicobacter pylori. Ta může vyvolat zánět žaludku, žaludeční vředy nebo různé formy trávicích obtíží, jako je nadýmání, průjem, zácpa a podobně. Při likvidaci nepříznivých střevních bakterií poslouží dobře gemmoterapeutikum z lichořeřišnice a také tinktura ze semen grepu. Akutní zažívací problémy zklidní například směs hořce žlutého a puškvorce, která harmonizuje střevní systém a podporuje správné trávení. Pro důležitou regeneraci střevní sliznice pak slouží penízovka, pýr a třezalka či gemmoterapeutikum z olše nebo řimbaby.
Na kožní plísně a infekce pomůže grep
Mezi sezónní onemocnění, která se projevují na podzim, patří i kožní problémy. Na lidskou kůži v tomto období působí sychravé klima, výkyvy teplot a nižší intenzita slunečních paprsků. Kožní bariéra, která chrání kůži před těmito faktory, je porušena, ztrácí vlhkost a pružnost, což kůži vysušuje a zvyšuje její citlivost. To se následně projevuje kožními chorobami, které mají podobu plísňových či mikrobiálních infekcí. Jejich projevy se pak zhoršují právě nedostatečnou obranyschopností těla.
„Při kožních problémech je vhodná bylinná kúra z grepu, černého rybízu, kaliny a penízovky, která působí v orgánech a kožních tkáních proti výskytu mikrobů. Velmi účinné je také pravidelné potírání pokožky měsíčkovou mastí, která působí proti kožním plísním a revitalizuje pokožku. Obdobně při kožních problémech pomáhá i čtyřkvětová mast s bezem.
Prevencí proti běžným podzimním chorobám je čertův kořen nebo echinacea
Většina lidí se po letní dovolené vrací zpět do pracovního kolektivu a školáci usedají do lavic mezi své spolužáky. Lidské tělo je tak ohroženo celou řadou běžných podzimních onemocnění, jejichž společným jmenovatelem je právě snížená imunita. Prvním krokem k posílení obranyschopnosti těla před podzimní sezónou by proto měla být očista organismu od škodlivých a toxických látek. K tomu poslouží především rostlina známá jako čertův kořen, odborně eleuterokok. Chrání tělo proti vlivům stresu, zabraňuje výskytu virů a dodává organismu potřebnou energii. Vitalitu a povzbuzení proti únavě stimuluje také ženšen. Účinnou prevencí proti typickým podzimním onemocněním dýchacího systému je tinktura ze žampionu, která patří k přírodním antibiotikům dýchacího aparátu. Vysoký podíl vitamínu C na podporu obranyschopnosti dodá také černý rybíz.
Zdroj: Naděje