Paprika pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky a Mexika, dnes se pěstuje v teplých oblastech celého světa. Nepálivé zeleninové odrůdy jsou cenným zdrojem minerálních látek a vitaminů. Například ve srovnání se stejným množstvím pomeranče obsahuje paprika třikrát tolik vitaminu C; už 100 gramů papriky pokryje jeho denní potřebu u dospělého člověka. Syrová paprika obsahuje významné množství draslíku a železa a proto by neměla chybět v jídelníčku lidí postižených srdečními a krevními chorobami.
Výrazné léčivé vlastnosti projevují pálivé papriky. Hlavní účinnou látkou a zároveň zdrojem pálivosti je alkaloid kapsaicin. Tato látka byla poprvé izolována začátkem 19. století a od té doby se zkoumají její vlastnosti.
Kapsaicin vyvolává extrémně silný pocit pálení při styku s jakoukoliv sliznicí lidského těla. Přírodní léčitelé přirovnávají účinky pálivé papriky uvnitř lidského organismu k vnitřnímu ohni. V trávicí soustavě vyvolá razantní tvorbu slin a trávicích šťáv, takže pomáhá při dyspeptických obtížích a při snížené peristaltice střev. Ozdravuje střevní mikroflóru, neboť brání množení patogenních mikroorganismů. Pomáhá předcházet žaludečním vředům, protože zneškodňuje bakterie, které jsou jejich příčinou. Všude, kam se kapsaicin dostane, zvyšuje prokrvování, čímž mimo jiné pomáhá odvádět škodlivé látky z těla. Posiluje srdce a krevní oběh a to dokonce i preventivně. Zajímavé jsou i účinky na nervovou soustavu, protože pomáhá předcházet migrénám a zlepšuje soustředění. V současné době se řada výzkumů zabývá i schopnostmi kapsaicinu při boji s rakovinnými buňkami.
Pálivá paprika působí i zevně jako součást různých mastí a tinktur při revmatických bolestech a svalových zatuhnutích. Nutno však mít stále na paměti, že kapsaicin je vysoce dráždivý a případné experimenty mohou skončit velmi nepříjemně.
VYZKOUŠEJTE:
Při srdečních chorobách je dobrým podpůrným prostředkem léčby používat pravidelně pálivou papriku jako koření do jídla. Samozřejmě v přiměřených dávkách.
Zdroj: DTEST
Hanka
ChytráŽena.cz