Stále více lidí se snaží tyto menší zdravotní problémy řešit jinak než léky, šetrnějšími prostředky, často na bázi přírodních produktů, na výsluní se opět vrací „babské rady“ – například na vosí bodnutí přiložit čerstvě rozkrojenou cibuli. Ke slovu se tak dostávají i éterické oleje, které dokážou ulevit při nejběžnějších potížích.

Tea tree patří k nejsilnějším přírodním antibiotikům. Olej pochází z australského stromu čajovníku a je netoxický a nedráždivý. Bývá první volbou pro bakteriální infekce, neboť paralyzuje účinky bakterií, a to nejen v dýchacím ústrojí, ale ve všech systémech těla. Slouží jako antiseptikum pro dýchací, močové, trávicí, pohlavní, kožní, pohybové i nervové ústrojí. Navíc posiluje imunitu. Je vhodný například při drobném říznutí či škrábnutí, usnadňuje hojení jizev, puchýřů a zmírňuje svědění kůže. Odpuzuje také hmyz a vši, neutralizuje živočišné jedy (např. bodnutí hmyzem apod.).
Máta peprná má typický chladivý a vysušující účinek. Je tak vhodným prostředkem první pomoci při akutní bolesti z traumatu (jako je úder, přiskřípnutí, popálení apod.). Díky vysokému obsahu mentolu má silný ochlazující účinek na pokožku, což rychle snižuje vnímání bolesti. Nikdy se ovšem nesmí použít do otevřené rány. Éterický olej z máty peprné lze využít při bolestech hlavy, ať už způsobených migrénou nebo úžehem či úpalem.

Eukalyptový éterický olej (Eucalyptus polybractea) se získává z blahovičníku, který pochází z Tasmánie a Austrálie. Má svěží, nasládlou vůni a jeho hlavní účinky spočívají v pozitivním působení na všechny části dýchacího systému. Prospěšný je při nachlazení, zánětu dutin, hrtanu, chronické bronchitidě, astmatu, kašli, zápalu plic a zánětu spojivek. Eukalyptus usnadňuje odkašlávání, čistí plíce od hlenu. Lze jej také aplikovat přímo na reflexní plošky a akupresurní body. Při vysoké horečce se osvědčí také obklady s eukalyptem na kotníky a zápěstí.
Levandulový éterický olej se získává z květů a listů levandule, která se pěstuje ve Středomoří – především ve Francii, Bulharsku, Chorvatsku, ale také v Anglii nebo v Tasmánii. Tento olej patří k těm s nejširším spektrem použití. Má totiž analgetické, antiseptické, protizánětlivé a protikřečové účinky, které jej předurčují k použití při nejrůznějších potížích. Obecně má zklidňující účinky, navozuje duševní rovnováhu, pomáhá při nervovém napětí, ale také v nechutenství, nadýmání.
Ze všech éterických olejů je nejvhodnější na spáleniny, kdy se může použít i neředěný přímo na postižené místo. Má také antiseptické účinky, pomáhá na zanícené, hnisavé nebo nehojící se rány, vředy, hojí a regeneruje kožní buňky. Odpuzuje vši a moly. Je nejbezpečnějším olejem i pro velmi malé děti. Není vhodný při nízkém krevním tlaku.
Hlavní způsoby používání éterických olejů:

• teplý / studený obklad
• koupel
• místní čištění
• kloktání
• inhalace
• rozptýlení do vzduchu
• přímá aplikace
Jak správně a bezpečně používat éterické oleje:
• éterické oleje jsou velmi koncentrované, silné, proto se musí užívat opatrně
• jsou to těkavé a hořlavé látky, tomu musí odpovídat uskladnění (chladné místo, ale nikoli lednice)
• nejsou rozpustné ve vodě, musí se používat nosné médium (například olej)
• zvýšenou opatrnost dávejte při použití u těhotných a malých dětí
• nedoporučuje se užívat éterické oleje vnitřně
• neředěný olej se neaplikuje na zanícená místa a na sliznice