Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Rakytník řešetlákovitý - rostlina budoucnosti

30. 11. 2009 | Péče o tělo

Rostlina budoucnosti, tak je nazýván rakytník řešetlákový, který bývá označovaný někdy jako citroník severu, protože obsahuje vysoký podíl vitaminu C. Jediná oranžová bobulka obsahuje denní doporučenou dávku tohoto vitaminu!


Rostlinou budoucnosti byl nazvaný i proto, že je využitelný celý beze zbytku. Pro náš organizmus jsou zdravé nejen plody, semena, květy, ale i listy, větve, kůra a kořen. Jenže rakytník má na sobě jednu nemilou „věc“, a tou jsou velmi špičaté, dlouhé a tvrdé ostny. Také proto byl u nás dlouhou dobu využívaný pouze jako okrasný či zpevňující keř. V posledních letech se však stále víc a víc ukazuje, jaké důležité látky tahle rostlina obsahuje, a tak se výrobci potravin předhánějí ve využívání jeho plodů, z nichž vyrábějí nejrůznější šťávy, džemy a oleje. Problémem však je tepelné zpracování, díky němuž se spousta potřebných látek vlastně „vypaří“. Řešením je sušení plodů při nízkých teplotách, čímž se zachovají účinné látky, a upravuje je do

Rakytník

kapslí, které se velice lehce spolknou. A protože chuťově „nasládle trpký“ rakytník opravdu nepatří mezi nejoblíbenější „ovoce“, umožní tak svými kapslemi dokonalý příjem veškerých potřebných látek do našeho organizmu.

Znali ho už Tibeťané

Rakytník řešetlákový byl známý pro své příznivé účinky již dávno. V lidovém léčitelství ho využívali obyvatelé Sibiře, Mongolska a některých oblastí Číny.

Používal se při plicních, zažívacích, jaterníchi kloubních onemocněních a dokonce byla tahle dřevina využívaná ve starodávné kosmetice. V tradiční tibetské medicíně patří rakytník k vysoce efektivní bylině, která se používá k zastavení krvácení při poškození plic, při kardiovaskulárních onemocněních a nejrůznějších intoxikací.

Jeho latinský název Hippophae rhamnoides pochází ze staré řečtiny a v překladu znamená třpytící se kůň. Starý Řekové totiž zaznamenali, že zvířata, která se pásla v oblastech, kde tato dřevina rostla, přibírala na váze a jejich srst měla nádherný lesklý nádech.

V čem je rakytník dobrý?

Kromě vitaminu C je rakytník výbornou zásobárnou vitaminu A, dále organických kyselin a má značné biostimulační účinky, díky nimž podporuje imunitní systém. Užívání rakytníku je proto velmi dobré při nejrůznějších virózách, chřipkách a angíně. Dokonce někteří lidoví léčitelé doporučují užívat při těchto onemocněních pouze rakytník bez nějakých dalších „umělých“ léků. Ale rakytník zajišťuje nejen rekonvalescenci při nachlazeních. Podporuje také tvorbu žluči a trávicích enzymů, reguluje krevní oběh a povzbuzuje činnost jater a plic. Vynikající je pro očistu organismu od toxických zplodin, zlepšuje stav kloubů při revmatismu. Doporučuje se jako obranná látka proti následkům civilizačního stresu, ale pomáhá i ke zvýšení pružnosti a průchodnosti cév.

Žaludeční potížeRakytník přirozeně obsahuje i semena, která jsou zdrojem oleje, proto se mohou kapsle využít i jako analgetikum – tlumí bolest, pomáhá při arteroskleróze, nebo při žaludečních vředech. Také obnovuje žaludeční sliznici a ničí bakterii, která je původcem vředů.

Rakytníkový olej

Rakytníkový olej má v sobě nesmírné množství biologicky aktivních látek, takže jako přírodní olej nemá žádnou konkurenci a přitom nemá žádné vedlejší účinky. Zvyšuje odolnost organizmu a chrání ho před volnými radikály. Blahodárně působí na pružnost a průchodnost cév a sráženlivost krve, ale především působí na sliznici trávícího ústrojí a regeneruje ji, stejně
tak je schopný podporovat správnou funkci žaludku, zažívacího a močového ústrojí.

Rakytníkový olej se skládá převážně z esterů mastných kyselin, ale obsahuje určité množství alkoholů, karotenoidů, vitaminu E, sterinů, triterpenových kyselin. Nejaktivnější složkou rakytníkového oleje je provitamin D. Ten zabraňuje vstřebávání cholesterolu do krevního séra a spolu s dalšími biologicky aktivními látkami pomáhá při ateroskleróze. Za zmínku stojí i vysoký obsah karotinu a vitaminu E. Ty zajišťují stabilitu oleje a vitamin E je přírodní
antioxidant.

Rakytník řešetlákový díky svému obsahu velkého množství cenných látek dokáže pomoci při skutečně nejrůznějších problémech.
Navíc nejsou známy případy jakýchkoli nepříznivých účinků, takže našemu organizmu naprosto nevadí ani jeho dlouhodobé užívání.


Zdroj: Zdravi-krasa.eu

Sixtie
ChytráŽena.cz




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
koupila jsem si ho. Jedna sazenička mi zašla, nevím jestli si ho mám znovu objednat, ale tady je tak napsáno, jako kdyby to byl všelék.
Obrázek uživatelky
profil
Tím chci řícz, že opravdu imunita je strašně důležitá a může ji oslabit i nevhodná strava.
Obrázek uživatelky
profil

Kdysi se mi narodilo miminko a já nevěděla nic o alergiích, ani o vlivi umělé výživy na dítě , ani to, že se do ní přodává určité procento cukru. Žádný lékař mi neporadil a až mnohem později jsem zjistila - PROČ TO VŠECHNO TRÁPENÍ BYLO.
Po třech týdnech jsem už nemohla kojit, nastoupil sunar s příměsí glukózy,děťátko mělo po něm bolení bříška a zvracelo ho, podle zvyků jsem mu plenkou nahřívala bříško a šla se dotázat lékaře. Bylo mi řečeno, abych sunar trochu přisladila, že děti blinkají normálně a bilení bříška jsou větry. Trápení se zažívání trochu ustoupilo, časté zvracení zůstalo a přidávaly se zcela nepochopitelně časté infekce, které se těžko potlačovaly i antibiotiky, nakonec po šesti letech nastoupilo léčení na poruchu imunity. Dál jsme bojovali s častými nemocemi a já to mockrát oplakala.
Teprve po letech jsem se tím vším zase zabývala a četla vše dostupné v lékařské literatuře, podle příznaků jsem poznala, že můj syn zvracel a bolel
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles