Dnes je již velké množství různých druhů masáží, jak moderních, tak tradičních škol. Navíc na základě moderních poznatků a různých kombinací s tradičními postupy vznikají další a další školy a směry.
Rozdělujeme dva základní druhy technik masáže: tlakové a plošné. Tlakové využívají tlaku prstů a jiných částí těla. Mezi ně řadíme masáž: švédskou, reflexní, aroma, lymfatickou, Bowenovu terapii, medovou, Lomi lomi, vodní, Ajurvédskou atd. Při plošné masáži se používá tření nebo posunu tkáně po spodních vrstvách. Řadíme sem: akupresuru, reflexologii, thajskou masáž, Shiatsu, baňkování, horké kameny, kraniosakrální terapie atd.
Sociální funkce masáže
Masáž je obecně v naší kultuře spojována s představou rehabilitace nebo korekce zdravotních stavů. Ale další a nezanedbatelnou funkcí je zlepšení mezilidské komunikace a tělesného sblížení – především u párových masáží. Vzájemný dotek dvou blízkých lidí napomáhá prohloubit pouto mezi nimi, dokáže je sblížit a odstranit psychické a fyzické zábrany. Krása párové masáže je i v hlubším tělesném prožitku a uvolňování nahromaděného stresu při společně trávených chvílích v tichu a pohodě na místech, kde je klid. Takovými místy jsou vlastní byt, romantický pokoj v hotelu nebo penzionu. Lidé nemusí být maséři a přesto dokáží při vzájemném doteku vyvolat pocit sounáležitosti, blízkosti a uvolnění. Masáž v páru totiž není o profesionálním přístupu, ale o dotecích.Účinky masáže na lidský organizmus
Masáž se ve většině případů používá jako prostředek fyzické a duševní relaxace, kde dochází k uvolnění ztuhlých svalů a kloubů, zlepšení prokrvení a tím i látkové výměny, která napomáhá lepšímu a rychlejšímu průběhu léčby míst, na které je masáž aplikována. Velmi významné také bývá následné ovlivnění centrálního nervového systému a dokonce i jednotlivých orgánů uvnitř těla.Masáž má na jednotlivé části těla různé účinky. Kůže se při masáží více promastí, protože dojde k většímu vylučování tuku z mazových žlázek. Díky větší cirkulaci krve v podkoží je pokožka intenzivněji prokrvena. Všechny tyto procesy činí pokožku vláčnější, pružnou a odolnější proti povětrnostním vlivům. Svalstvo se při masáži lépe prokrvuje a odplavují se z něj únavné látky (např. kyselina mléčná). Lymfatický systém je více aktivován a rozprouděn. Lépe tak odvádí odpadní látky z těla. Masáž břicha zlepšuje peristaltiku střev a napomáhá k lepšímu vyprazdňování.
Nebojte se masáže. Je tělu po všech stránkách prospěšná a ve spojení s relaxačními doteky, přinese i uvolnění mysli.