Pro zdraví!
- Konzumace ořechů pomáhá zlepšovat činnost srdce, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, brání tvorbě krevních sraženin a snižuje krevní tlak. Čím častěji jsou ořechy součástí stravy, tím větší bude ochranný efekt.- Ořechy výrazně prospívají krvetvorbě v kostní dřeni a tím i k léčbě chudokrevnosti.
- Jedna ze studií ukázala, že pravidelná konzumace ořechů může působit proti vzniku cukrovky. Podporují látkovou výměnu a vylučování toxinů, byl také zjištěn vliv ořechů ve výživě na snížení rizika vzniku rakoviny střev.
- Ořechy jsou bohatým zdrojem vitaminu E, který ovlivňuje plodnost, posiluje činnost pohlavních orgánů a snižuje riziko Alzheimerovy nemoci.
- Mnozí badatelé poukazují na podobnosti jádra vlašského ořechu s lidským mozkem a zdůrazňují jeho přínos pro výživu mozku a nervovou soustavu.
Léčivý účinek spočívá ve vysokém obsahu nezbytných látek, ořechy jsou vhodné pro léčbu nervových onemocnění, pro výživu duševně pracujících i malých dětí. Všechny ořechy se mohou pochlubit protidepresivním účinkem.
-Vlašské ořechy obsahují hodně fluoru, který zvyšuje stabilitu kostí a zubů a chrání před zubním kazem.
- Vlašské ořechy jsou skvělou potravou pro zdravé a kvalitní vlasy.
- Ačkoliv ořechy jsou velmi zdravé, neměli bychom to s jejich konzumací přehánět, protože jsou nejen energeticky velmi vydatné, ale pro mnohé hůře stravitelné, tedy "těžké na žaludek". Optimální denní konzumace by měla činit maximálně deset kusů oříšků a ořechů.
Super tipy do kuchyně
- Vzhledem k vysoké koncentraci tuků ořechy rychle žluknou. Tento proces urychluje vlhkost, teplo a světlo. Ořechy skladujeme na chladném místě v dobře uzavíratelné nádobě nejdéle čtyři měsíce, v chladničce vydrží až šest měsíců a v mrazničce až jeden rok.- Starší vlašské ořechy lépe vyloupeme a budou mít lepší chuť, když je zalijeme mírně oslazenou vroucí vodou a ve vodě je necháme vychladnout.
- Pokud chceme ke zdobení drobného pečiva získat celé neporušené vlašské ořechy, vložíme je na 20 minut do vařící vody, pak hrotem nože poloviny ořechů snadno oddělíme a jádra vyloupneme.
- Lískové oříšky jsou nejchutnější na podzim nebo v zimě, kdy jsou čerstvé.
- Pro lepší a výraznější chuť lískové oříšky zbavujeme slupky. Postupujeme tak, že lískové oříšky na pánvi na sucho za stálého míchání či pohybování pánví mírně opražíme. Po upražení je snadno zbavíme slupek promnutím v utěrce.
- Výživnou snídani připravíte, když podrcené ořechy zamícháte do bílého jogurtu.
- Rychlý a chutný dezert připravíme, když do měkkého tvarohu vmícháme med a nastrouhaná jádra ořechů.
- Ovocný i zeleninový salát můžeme před podáváním ozdobit nahrubo pokrájenými ořechy.
- Rychlou večeři připravíme, když pokrájené ořechy orestujeme s nasekaným česnekem a bylinkami na olivovém oleji a vmícháme do čerstvě uvařených těstovin.
- Plátky masa na řízky můžeme obalit ve směsi strouhanky a podrcených ořechů a poté usmažit.
Jarmila Mandžuková
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz