Bez kuchyňské cibule bychom nepřipravili většinu jídel, patří nejen v naší kuchyni k základním surovinám. V Indii je cena cibule stejně sledovanou a citlivou záležitostí, jako třeba u nás cena piva. Právě z Indie a Číny, kde bylo vyšlechtěno z divokých předků mnoho kuchyňských i léčivých odrůd, se cibule rozšířila do celého světa.
V našem lidovém léčitelství se cení zejména jako přírodní prostředek při chřipce, rýmě, kašli a chorobách z nachlazení. Tehdy přijdou ke slovu účinné sirné antibiotické látky, které cibule obsahuje ve značném množství a které jsou mimo jiné příčinou slzení při jejím krájení. Formy užití jsou široké od různých sirupů a šťáv připravovaných s přírodním hnědým cukrem či medem (za syrova nebo častěji varem, protože mnoho lidí čerstvou cibulovou šťávu hůře snáší) až po inhalaci aromatických látek z najemno nakrájené cibule (nezapomeňte zavřít oči!). Cibule je i výbornou rostlinnou drogou při větším zahlenění organismu.
Dezinfekční a antibiotický účinek cibule se však neváže jen na dýchací soustavu, podobně působí i v zažívacím traktu, kde navíc zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a posiluje sliznice. Povzbuzuje chuť k jídlu, na nervový systém působí sedativně. Látky z cibule posilují srdce a krevní oběh, působí preventivně proti degenerativním změnám v oběhové soustavě, což je cenné zejména pro starší lidi. Pomáhá i při poruchách s prokrvováním, při žilních potížích a hemoroidech. Díky vysokému obsahu kyseliny listové patří cibule i k zeleninám, které výrazně zlepšují náladu a pomáhají vyrovnávat se se stresem.
VYZKOUŠEJTE
Cibuli jako nejúčinnější ze zeleninových druhů při potížích s vysokým krevním tlakem. O těchto vlastnostech věděli už staří Egypťané a lékaři antického světa. Přidáte-li si jednu cibuli do zeleninového salátu, měli byste záhy pozorovat pokles zvýšeného krevního tlaku.
Zdroj:DTEST
Hanka
ChytráŽena.cz