Odvěkým přáním lidí je dožít se vysokého věku. Významnou roli hraje životní prostředí, dědičnost, ale také způsob života, který však mnohdy vede spíše k oslabování obranných sil organismu, než k jejich rozvoji.
Lze stárnutí zpomalit?
Stárnutí lze zpomalit dodržováním zdravého životního stylu a zkušenosti ukazují, že správnou životosprávou lze délku života jednotlivce prodloužit. Na Kavkazu se místní lidé dožívají až 120 let a je to mimo jiné i díky "nápoji stoletých" kefíru. Lehce stravitelný kefír upravuje zažívání, příznivě působí na střevní flóru, produkuje enzymy, rozkládá těžce stravitelné látky, čistí střeva a posiluje odolnost našeho organismu proti nemocem. Je také vhodným prostředkem k posílení organismu při nemocích a regeneruje střevní mikroflóru, což je důležité po léčbě antibiotiky.
Kefírové tipy do kuchyně:
- Znalci doporučují nechat kefír alespoň půl hodiny před konzumací temperovat při pokojové teplotě, protože jen tak se plně rozvine jeho příjemná pikantní chuť.
- Výživný koktejl připravíme rozmixováním kefíru s čerstvým ovocem, můžeme přidat med, kokos, skořici, vanilku, obilné klíčky, slunečnicová semínka a podobně.
- Jednoduchý osvěžující dezert připravíme, když kefír rozmixujeme s bílým jogurtem, mraženým ovocem a osladíme podle chuti.
- Lehkým pokrmem je hlávkový nebo jiný salát, který očistíme, potrháme na kousky a smícháme s kefírem, octem, pepřem, solí a špetkou cukru. Podáváme posypané opečenými krutonky z chleba.
- Kefír si můžeme snadno připravit i doma, do vlažného polotučného mléka přimícháme trochu kvalitního koupeného kefíru a necháme přes noc při pokojové teplotě. Pokud si vždycky dáme trochu kefíru stranou, kefírová kultura nám vydrží do "nekonečna". Můžeme tak používat každý den. Kefír můžeme připravit v mnoha variantách, například s rozmixovaným ovocem či domácí zavařeninou, s kakaem, karobem a podobně.
Jarmila Mandžuková
ChytráŽena.cz