Jako každý rok v tomto období vyvstává stará známá otázka – jak zatočit s kily plíživě nabranými během zimy? A k tomu nenásilně, efektivně, bez hladu a chutně? Nejkratší cesta, jak toho dosáhnout, vede přes úpravu jídelníčku, jeho odlehčení a přidání surovin, které často opomíjíme. Pokud chcete zhubnout a zároveň udělat něco pro své zdraví, dejte si alespoň občas fazole.
Fazole jsou nutričně bohaté luštěniny, kterých existuje na 500 druhů – od velkých masitých po drobné s příchutí oříšků. Zkrátka… vybere si každý. Výživoví poradci vyzdvihují pozitivní účinky luštěnin obecně. Podle nich by každý z nás měl ideálně sníst 20 kg luštěnin ročně, ale u nás se průměrně zkonzumují jen 2 kg na osobu!
Fazole jsou bohatým zdrojem vlákniny, která rychle naplní žaludek a dodá na dlouhou dobu pocit sytosti. Obsahují také potřebné bílkoviny a nezatěžují organismus tuky. Jsou bohaté na vitaminy a minerály, obsahují draslík, vápník, fosfor, hořčík, jód, železo, kyselinu listovou, niacin a provitamin A. Mimoto fazole obsahují velké množství zinku, který je nezbytný pro správnou tvorbu spermií a zdravý vývoj rozmnožovacích orgánů v dospívání.
Široká škála fazolí, které jsou běžně k dostání v maloobchodní síti, skýtá jedinečnou šanci připravit řadu chuťově pestrých jídel. Bohatou inspiraci načerpáte v zahraničních kuchyních - především v arabské nebo mexické, kde se fazole používají velmi často.
Důležitá je správná příprava a zpracování fazolí, abychom minimalizovali jejich negativní účinky (nadýmavost) a maximalizovali prospěch z konzumace (zdraví, chuť).
Fazole je nutné namočit (na několik hodin nebo ideálně přes noc), pak vodu slít a pomalu vařit doměkka. Doba vaření se liší podle velikosti a druhu fazolí, ale obvykle se počítá na desítky minut. Pokud přidáte saturejku, kmín, majoránku nebo kurkumu, zmírníte případnou nadýmavost pokrmu. Pokud připravujete polévku, doporučujeme ji rozmixovat, bude pak krásně krémová.
A do jakých jídel se hodí které fazole nejlépe?
Fazole bílé
Bílé fazole všech velikostí jsou vždy dobrou volbou při přípravě polévek a studených salátů
Hnědé fazole
Nejvhodnější druh na přípravu italské zeleninové polévky Minestrone, ale také do dalších druhů tmavých polévek
Červené
Ideální druh pro přípravu mexického chilli con carne
Strakaté (barevné)
Jsou vynikající do polévek, salátů i jako netradiční příloha k masům
Zelené fazolky
Stále více oblíbené jako příloha k masům, často uvařené a poté orestované na slanině