1. Pokud kuřák přestane kouřit, dokáží se jeho plíce zregenerovat do stavu, ve kterém byly, než začal kouřit?
Kuřák, který se svým zlozvykem skončí, má šanci, že se mu plíce vrátí do původního stavu do 5 let. Pokud však u pacienta již byl diagnostikován CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc), tak nekouřením pouze zpomalí průběh této nemoci. Nekouření se však pacientovi vyplatí vždy. U pacientů s CHOPN je rozhodující stadium nemoci a reakce na úvodní léčbu.
2. Manžel si někdy rád zapálí doutník. Může si kouřením doutníku také poškodit plíce? Je nebezpečné i kouření vodní dýmky či šňupání tabáku?
Kouření doutníku, vodní dýmky i šňupání tabáku jsou stejně nebezpečné jako kouření cigaret. Tabák používaný ve vodních dýmkách má stejné množství rakovinotvorných látek jako cigarety. U šňupacího tabáku je situace podobná. I ten obsahuje stejně nebezpečné látky jako tabák cigaretový a přesto, že se škodliviny nevdechují, mohou vést ke vzniku plicního onemocnění. Riziko jejich vzniku je však snížené. Naopak může šňupací tabák poškodit sliznice v nose, na jazyku a rtech. Lidé šňupající tabák jsou proto více ohroženi výskytem zhoubných nádorů v dutině ústní a nosohltanu.
3. Může kouření marihuany způsobit nějakou plicní nemoc? Jaké nemoci mi jako kuřákovi marihuany hrozí?
Ano, kouření marihuany může člověku způsobit plicní onemocnění. Negativní účinky kouření marihuany jsou totiž stejné jako u kouření cigaret, oběma skupinám proto hrozí obdobné choroby, například rakovina plic, nebo CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc).
4. Občas si ve společnosti zapálím cigaretu. Kolik bych musel měsíčně vykouřit cigaret, aby mi to uškodilo?
Hranice škodlivosti cigaret je u každého zcela individuální. Někdo může kouřit celý život krabičku cigaret denně a neonemocní žádnou plicní nemocí, jiný může kouřit méně, či jen pár let a onemocní. Doutník a dýmka jsou rovněž rizikové, ale v menší míře než cigarety. Obecně se stanovila riziková hranice 200 000 vykouřených cigaret, přesná hranice bezpečnosti vykouřených cigaret ale neexistuje.
5. Přítel nekouří, ale pracuje v restauraci, kde se hodně kouří. Poslední měsíce ho trápí urputný kašel. Mohou jeho zdravotní problémy souviset s prací v zakouřeném prostředí?
Kašel vašeho přítele skutečně může s jeho povoláním souviset. Častý a dlouhodobý pohyb v zakouřené prostředí, tedy pasivní kouření, má na zdraví pasivního kuřáka stejně špatný vliv jako na kuřáka aktivního. Personálu kaváren a restaurací, který se pohybuje v zakouřeném, navíc uzavřeném prostoru, proto hrozí i stejná rizika. Váš přítel by se měl co nejdříve obrátit na svého praktického lékaře, který ho může odeslat přímo k plicnímu specialistovi na vyšetření a navrhne vhodnou léčbu.
6. Jaký mate názor na elektronickou cigaretu? Je to vhodný způsob, jak skoncovat s kouřením? Je elektronická cigareta zdraví nebezpečná?
Škodlivost elektronické cigarety je v porovnání s klasickou mnohonásobně menší. Lékaři ji však nepovažují za vhodnou léčbu a způsob odvykání, proto ji nedoporučují. Elektronická cigareta totiž neobsahuje pouze čistý nikotin, ale i další látky. Složení jejího kouře není zcela jasné, množství vdechovaného nikotinu je nevyzpytatelné a rozhodně neodpovídá údaji na obalu. Navíc většina těch, co ji zkusí, ji brzy odloží jako „drahou hračku“ a vrátí se ke kouření.
Autorka: Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc.
3. interní klinika 1. LF UK a VFN
3. interní klinika 1. LF UK a VFN