Hrdina kuchyně – 21.10. 2017:
Divoký králík doputoval do Evropy z Asie někdy v období mladších třetihor. Domestikován byl zhruba na počátku našeho letopočtu. Římané chovali králíky v ohradách, tzv. leporáriích, a až do středověku se prakticky nic nezměnilo. Tehdy se chovu králíků ujali mniši ve francouzských klášterech, odkud se ušáci postupně posouvali na sever Evropy
a také trochu na východ.
Do českých zemí se jejich chov rozšířil někdy v 15. století z Německa. Tam také najdeme původ českého výrazu „králík“. Německé das Kaninchen je zkomoleninou latinského výrazu cuniculus. Fonetická podobnost slov Kaninchen a Königchen – tedy malý král – pak může za české slovo králík, králíček.
Králičí maso je skvělá surovina na vaření. Ze všech dostupných mas má navíc nejméně cholesterolu, a je tak i nesmírně kvalitní bílkovinou. Průměrný Čech dnes spotřebuje zhruba tři kila králičího masa ročně. Králíka nemusíme jenom péct v celku, využít lze i jeho jednotlivé části. Jemné filety z hřbetu jsou skvělé na minutkové úpravy, stehna se hodí třeba na dušení ve víně nebo je můžeme upéct s klasickým králičím triem – slanina, rozmarýn a česnek.
Za králíky se Marie s Martinem vypraví do Ratibořic u Jaroměře nad Rokytnou na farmu Jiřího Kočára. Tato ušatá zvířata jsou nejspíš jeho osudem, choval je už jako kluk a v tradici pokračují i jeho synové.
Králičí menu Hrdiny kuchyně
• Dušená králičí stehna s rajčaty, lilkem a pečeným bramborem
• Králík na hořčici se žampiony
• Těstoviny s králičím ragú
• Salát z bulguru s králičím masem
Sledujte osmý díl pořadu Hrdina kuchyně v sobotu 21.10. 2017 ve 14.20 na Primě.
Zdroj, foto: Prima
Vendula Vrablová
Vendula Vrablová