„Proč nejíš maso?“ slýchávám dost často a jistě nejsem jediná. Možných odpovědí na tuto otázku je hodně.
Jednou z nich je alergie na maso. Jistě, proti tomuto argumentu se nedá nic namítat. Často jde ale jen o výmluvu ve chvíli, kdy člověk nechce říct pravý důvod - protože ví, že by se jeho přesvědčení setkalo s nepochopením a vyvolalo zbytečnou hádku nebo je nevhodné probírat toto téma v aktuální společnosti.
Další z možností je náboženské přesvědčení. Zrovna tenhle argument není vhodný vždy zmiňovat - jak by se asi tvářila silně křesťansky založená rodina vašeho partnera, kdybyste prohlásila, že jste buddhistka? Ale na druhou stranu to může být i docela dobrá situace, jak oznámit své náboženské vyznání. Ale pozor na jiné buddhisty! Ti by vám mohli opáčit, že buddhisté maso jíst můžou. Tenhle náboženský směr má pár pravidel, kterými by se stoupenci měli řídit, ale vynechání masa z jídelníčku mezi ně nepatří. I sám Buddha zastával názor, že násilné odpírání čehokoliv je špatné. I mniši, kteří měli pravidla přísnější, maso jíst mohli, pokud ho dostali - nesměli jen vědět, že zvíře bylo poraženo pro ně. Předtím, než maso snědli, museli říct krátkou mantru za duši zvířete - a to platí i pro dnešní buddhisty.
Třetí názor je pak, že maso škodí psychice. Tento zastávají lidé, kteří se hodně věnují své duši. Meditují a vnímají podněty ovlivňující jejich chování a myšlení. Krev obsažená v masu a maso vůbec v nich vyvolává dravost a způsobuje agresivitu. Zabití zvířete je pouze začátek cesty vedoucí k zabití člověka (je dokázáno, že většina vrahů týrala své domácí mazlíčky).
V neposlední řadě jde o zdraví. Neříkám, že jíst maso je nezdravé, ale hodně vegetariánů tomu věří. Konzumace masa zvyšuje cholesterol a vede k ucpávání tepen. Také je vhodné zmínit, že pouze 2 % vegetariánů jsou obézní. S vegetariánstvím se navíc dost často váže zdravý životní styl - lidé pečují o své tělo, sportují, nekouří a vyhýbají se alkoholu. Navíc je dokázáno, že maso je znečištěné hormony, pesticidy a jinými toxiny uvolňujícími se do svalu člověka.
Posledním argumentem je potom soucit se zvířaty a nesouhlas s jejich zabíjením. Zvířata jsou tvorové jako my a zaslouží si svobodný život, po kterém touží. Zvěř je bezmocná a bolest cítí stejně jako lidé, tak proč bychom, se svou inteligencí, měli podporovat týrání zvířat a velkochovy, ve kterých zvířata nemají vhodné podmínky a čekají jen na smrt? Vždyť přežít můžeme i bez masa a pokud se budeme o jídlo zajímat, nebudou nám chybět ani potřebné prvky. Správné vegetariánské stravování je vhodné i pro těhotné a kojící ženy, pro děti i pro vrcholové sportovce.
Druhy vegetariánství:
Veganství - vegané odmítají jíst veškeré maso i produkty zvířat - mléko a mléčné výrobky, vajíčka i med. Často s nadsázkou říkají, že jedí pouze jehličí a šišky. Ve skutečnosti ale mohou spoustu produktů nahradit - například místo vajec do bábovky přidávají banán.
Ovovegetariánství - tito lidé nekonzumují maso ani mléčné výrobky, ale jedí vejce a med.
Laktovegetariáni nejí maso ani vejce, ale nemají problém s konzumací mléka a mléčných výrobků.
Laktoovovegetariáni nejí maso, ale vejce, mléko a mléčné výrobky ano.
Dále jsou druhy semi-vegetariánství, které vylučují vždy jen nějaké složky masa. Vždy jí vejce, mléko i med.
Pescetariáni nekonzumují červené a drůbeží maso, ale jí ryby.
Pollotariánství - tento typ vylučuje z jídelníčku červené maso a ryby a povoluje pouze drůbeží maso.
Pescopollovegetariáni se pak vyhýbají pouze červenému masu.
Hodně ortodoxní skupinou jsou pak frutariáni, kteří konzumují pouze části rostlin, které byly získány bez újmy rostlině. Odmítají tedy listovou a košťálovou zeleninu, ale i kořenovou a cibulovou zeleninu.
Autor:Individuum