Podle průzkumu společnosti Unilever je cyklistika mezi lidmi nejoblíbenějším druhem zlepšování fyzické kondice v Čechách. Ve věku 35 – 44 let uvádí celých 66 % respondentů průzkumu cyklistiku jako oblíbený druh pohybu. Že vy jí neholdujete, i když byste rádi? Možná po přečtení našeho článku změníte názor.
1. Je to nebezpečné, může mě srazit auto.
Autům se na svých cyklovyjížďkách stěží vyhnete a v loňském roce zahynulo na českých silnicích 103 cyklistů, ale je to důvod k tomu, abyste vůbec nejezdili na kole? Dbejte o bezpečnost a vyhýbejte se frekventovaným silnicím, vedle kterých vždy existují souběžné vedlejší cesty, kde se budete cítit bezpečně. Udržujte své kolo v dobrém technickém stavu, používejte cyklistickou přilbu, noste dobře viditelné oblečení, jezděte obezřetně.
2. Jezdit na kole po městě je nesmysl.
V mnoha městech u nás a zejména ve světě je kolo používáno jako běžný dopravní prostředek pro cesty do práce, školy, na nákupy, na úřady a kamkoli jinam. Máte-li pocit, že ve vašem městě to nejde, zkuste alespoň jednou vyjet a uvidíte. Buď budete příjemně překvapeni nebo narazíte na překážky, se kterými lze bojovat třeba tak, že napíšete svému zastupiteli. Kola do města prostě patří, jde jen o to, jak jim města vychází vstříc.
3. Nechci dýchat znečištěný vzduch u silnic a mít bolavé klouby.
Jízda na kole je stejně prospěšný a zdravý sport jako plavání. Máte obavy, že se přitom nadýcháte znečištěného vzduchu a chytnete revma? Pak vás asi překvapí výsledek několikerých studií, které prokázaly, že jízda podél frekventované silnice na kole je zdravější než v autě. Řidiči v autech totiž dýchají vzduch mnohem více znečištěný než cyklisté venku. Bolavým kloubům předejdete, když budete dbát na správné oblečení a ruce a nohy udržovat v teple.
4. Určitě se zraním.
To ve většině případů záleží na vás. Když jedete rychle, v obtížném terénu a tělo máte zcela nechráněno, pak úraz na sebe opravdu nemusí nechat dlouho čekat. Viníkem je většinou nepřizpůsobení rychlosti jízdy povaze terénu a nepoužití ochranných doplňků, jako jsou přilba nebo chrániče. Jezděte obezřetně, rychlost přizpůsobte svým schopnostem, používejte ochranné doplňky a noste dobře viditelné oblečení. Zvažte úrazové pojištění.
5. Do práce jezdit na kole nemůžu a jindy nemám čas.
Představa, že na kole musíte být ušpinění, udýchaní a zapocení, patří spíše ke sportovní jízdě v terénu než ke kolu ve městě. Pokud je cesta do práce a z práce vaší jedinou šancí na projížďku, určitě vymyslíte, jak na to. Na většině pracovišť bývá sprcha, převléknout se ze sportovního do společenského můžete i na toaletě. Možná vám to zní jako moc velké scifi, ale dokud to nezkusíte, nepoznáte, jak je příjemné vyvětrat si po práci hlavu.
6. Máme malé děti, s nimi stejně nikam nedojedeme.
Časy jednoduchého sedátka na horní rámové trubce jsou dávno minulé, pokrok se nezastavil ani v této oblasti. Dnes už na cyklovýlet můžete vyrazit i s malým miminem. Nejen pro ně je určen vozíček za kolo. Pro starší dítka máte na výběr z předních nebo zadních cyklosedaček. Z hlediska pediatrů, pohodlí dítěte a stability kola, je nejvhodnější přívěsný vozík, který je však oproti sedačkám výrazně dražší.
7. Na kolo a výbavu nemám peníze.
Kolo vyžaduje menší či větší počáteční investici, provozní náklady jsou pak už minimální. Když se rozhodnete pro koupi kola, nezůstávejte na půli cesty a nekupte to nejlevnější, které potkáte. Tím byste si zadělali na nepohodlnou jízdu a možná i ohrozili zdraví. Je lepší si připlatit a pořídit kolo, které vám vydrží několik let a přinese více radosti než starostí, superlevná kola jsou zárukou potíží. To samé platí pro základní doplňky jakým je i přilba.
8. K výletu na kole patří pivo, za což ale hrozí vysoká pokuta.
|
9. Počasí
Déšť, vítr, zima nebo naopak sluneční výheň – komu by se v tom chtělo jezdit na kole? Budete se divit, ale zkušení a nadšení cyklisté vyjíždějí téměř za každého počasí, odradí je snad jenom čerstvě napadaný sníh. Jak to? Umí se správně obléknout do každého počasí. Nové technologie pronikly i do této sféry a tak máte na výběr spodní i vrchní oblečení z moderních materiálů, které zajistí dostatečnou propustnost potu, zabraňují vnikání vody, větru a chladu zvenčí, zároveň jsou lehké a pohodlné.
10. Při první příležitosti mi kolo ukradnou.
Pokud tu příležitost vytvoříte, pak máte jistě pravdu. Každý rok je v České republice ukradeno (a hlášeno policii) přibližně pět a půl tisíce jízdních kol. Přemýšlejte, jak a k čemu kolo zamknete. Práci zlodějům nejvíce ztížíte, když kolo zamknete kvalitním zámkem přes rám a přední kolo k pevně zabudovaným předmětům jako jsou sloup, strom nebo lavička. Budete-li mít přesto smůlu, se svým ukradeným kolem už se nejspíš nesetkáte. Finanční kompenzace se ale dočkáte od pojišťovny, máte-li sjednané pojištění domácnosti.
Zdroj: nakole.cz
notburga
ChytráŽena.cz