Hrdina kuchyně – 4.11. 2017:
Není to tak dávno, kdy jsme znovu začali rozlišovat mezi česnekem českým a importovaným, zejména tím z Číny. Z boje vyšel vítězně, pokud jde o výraznou, intenzivnější chuť i velikost, česnek český. Asijským kolegou byl pokořen jen na poli cenovém – ten náš je dražší, a zřejmě i to sehrálo roli v tom, že byl tak nějakou dobu v ústraní zájmu českých zákazníků. Dnes už je situace jiná a zájem o česnek pěstovaný u nás vzrůstá.
Česnek má kořeny v Mongolsku. Odtud se pak rozšířil právě do Číny, není ale známo, jak tehdy chutnal. Každý česnek má jinou intenzitu, záleží zejména na obsahu silic. České odrůdy jsou obvykle silné a výraznější oproti čínské variantně, která je mdlá.
Česnek lze uchovávat různými způsoby. Mimo jiné z něj lze udělat česnekovou pastu – smíchaný drcený česnek se solí stačí přidat do rozpuštěného sádla a uložit do sklenic. Dá se také zmrazit, stačí jej oloupaný dát do sáčku a vložit do mrazáku. Předtím je ale dobré sáčkem trochu bouchnout, aby se stroužky neslepily, po otevření pak bude skoro jako čerstvý. Nebo je možné jej naložit do vína, do soli či do oleje.
Jak se už dlouho ví, česnek je i výbornou přírodní lékárnou. Umí snížit krevní tlak i cholesterol, podpořit trávení, pročistit cévy, poradí si s nadýmáním i parazity ve střevech a posílí obranyschopnost organismu.
Česnekové menu Hrdiny kuchyně
• Hovězí steak s dipem z pečeného česneku
• Španělská česnečka „sopa de ajo“ se ztraceným vejcem
• Focaccia s opečeným česnekem
• Česnekové máslo s bylinkami a olivami
Sledujte desátý díl pořadu Hrdina kuchyně v sobotu 4.11. 2017 ve 13.55 na Primě.
Zdroj, foto: Prima
Vendula Vrablová
Vendula Vrablová