Cukr. Co se vybaví Vám, když na něj přijde řeč? Začnete vzpomínat na všechny sladkosti, které za poslední týden skončily ve vašem žaludku a chytat se za hlavu? Dávat si předsevzetí, že po zítřejším obědě si žádnou dobrůtku nekoupíte? Nepanikařte. Cukru je nám třeba, takže s chutí do něj.
Není cukr jako cukr
Cukry neboli sacharidy jsou pro naše tělo velmi důležité. Zastávají funkci stavební, zásobní, jsou součástí některých složitějších látek a v neposlední řadě představují pro tělo krátkodobý zdroj energie. Některé z cukrů jsou pro tělo přímo nezbytné. Nemohly by bez nich fungovat životně důležité orgány. I mozek a červené krvinky „pohání“ cukr. Pokud tělo nemá sacharidů dostatek, neekonomicky čerpá ze zásobáren bílkovin. Dochází tak například ke zhoršování stavu svalstva a činnosti jater. Jejich nadbytečný příjem však tělo ukládá do tkáně v podobě tuků.
Že z toho nejste moudří? Nevadí. Vsaďte na rovnováhu. Těžko můžeme sledovat, kolik kterého druhu cukry jsme v průběhu dne spořádali. Důležitá je rovnováha mezi příjmem energie a jejím výdejem. Sacharidy tvoří energeticky nejbohatší část potravy, neboť lidskému organismu dodávají přes 50% energie. Proto je třeba to s nimi nepřehánět. Jako vždy však platí zásada, čím víc pohybu máme, tím víc cukru si můžeme dovolit a naopak.
Takže pokud jste v práci s kolegy či kolegyněmi uspořádali dortíčkovou seanci, vyrazte s nimi večer také do posilovny nebo zorganizujte beachvolejbalový turnaj. Po dortíčku na postavě ani zdraví nezbude ani památky a přitom si užijete příjemný večer. Po pohybu nebo jakkoli jinak aktivně stráveném večeru se navíc budete cítit plní energie - energie, kterou ani cukr vykouzlit neumí.
Na co byste zapomínat neměli, je hydratace. Pokud se hýbete, můžete klidně sáhnout i po slazených nápojích. Tělo si s nimi při námaze snadno poradí a dodají mu potřebnou vodu. A té není nikdy dost. „Podle posledních průzkumů lidé, kteří hydratují pestře, tedy si vybírají nápoje podle své chuti, vypíjí v průběhu dne tekutin více. Při sportu navíc svaly přivítají nabídnutou energii v podobě cukrů,“ dodává Pavel Suchánek.
Co tedy na závěr: cukrů schovává příroda moc, v různých formách a různých potravinách. Sledovat jejich příjem je nadlidský úkol. Takže se netrapte tím, že čas od času moučníčku po obědě neodoláte, přece jen povzbuzení v práci občas potřebuje každý, a zkuste nějaký příjemný způsob, jak dostat cukry zase ven. Vždyť čas strávený na badmintonu, fotbalu nebo výletu s rodinou či kamarády je přeci ten nejvzácnější a pro zdraví a krásu to nejlepší.
Pro ty zvídavější krátký slovníček pojmů:
Dělení a zdroje sacharidů: Sacharidy dělíme na monosacharidy, disacharidy, oligosacharidy a polysacharidy. Mono a disacharidy jsou tvořeny jednou, resp. dvěma cukernými jednotkami, a označujeme je jako jednoduché cukry. Často je konzumujeme v podobě sladkostí, bonbónů, zákusků či sladkých limonád, ale také v ovoci. Jedná se například o glukózu (hroznový cukr), fruktózu (ovocný cukr) a sacharózu (řepný cukr).
Velký význam pro zdraví mají sacharidy tvořené více jednotkami - oligosacharidy a polysacharidy, kterým ve výživě dáváme přednost. Oligosacharidy jsou obsaženy hlavně v luštěninách, polysacharidy (škroby) najdeme v obilovinách, luštěninách, rýži, bramborách apod. K sacharidům se řadí i větší část vlákniny, která je nezbytná pro správné trávení, chrání proti zácpě, pomáhá v léčbě nadváhy, obezity a cukrovky, chrání před vznikem některých nádorových onemocnění a před chorobami srdce a cév.
Je obsažena hlavně v celozrnných výrobcích, v luštěninách, v ovoci a zelenině. Veškeré sacharidy jsou obsaženy hlavně v rostlinných potravinách, z živočišných zdrojů je významný jen med a mléko.
Potřebné množství: Sacharidy by měly tvořit asi 55-60 % celkového energetického příjmu, většina by měla být v podobě polysacharidů. Podíl jednoduchých cukrů by neměl převyšovat 10 % z celkového příjmu energie. Doporučený denní příjem vlákniny je podle Světové zdravotnické organizace 20-35 g.
Zdroj: livepositively.com
Vendi V.
ChytráŽena.cz