Chuť na sladké v dětství neovládneme
Podle vědců je dětský organismus naprogramován tak, aby co nejlépe pokryl zvýšenou poptávku po energii v době růstu. I proto dítě intuitivně sáhne raději po sladkém než po čemkoli jiném. Sladkosti totiž nejen dobře chutnají, ale díky cukrům také obsahují velké množství rychle využitelné energie, která je pro růst potřebná.
Objekt výzkumu: mlsoun
Jak výzkum probíhal, zveřejnil časopis Physiology and Behavior. Děti ve věku 11–15 let byly rozděleny do dvou skupin podle toho, jak moc mají rády sladké. Největším mlsounům byla zjištěna nejvyšší hladina tzv. N-telopeptidu, což je ukazatel kostního růstu. Uvolňuje se z kolagenu (základní stavební hmota kostí) při novotvorbě kostní tkáně. Zjednodušeně řečeno, čím více kost roste, tím je hladina N-telopeptidu vyšší.
V dospělosti už sladkosti tolik netáhnou
Možná jste si i sami na sobě všimli, že s věkem a zpomalením růstu sladkosti už tolik nevyhledáváte. Kromě toho, že si hlídáme linii, je to mimo jiné i tím, že v dospělosti už nerosteme, alespoň ne do výšky, a organismu tím odpadla starost se sháněním energie potřebné pro jeho vývoj.
Příroda to udělala chytře. Nedělá rozdíly mezi kulturami. Ať už se
jedná o děti kdekoli na světě, jedno mají společné. Všechny mají rády
sladké. Ale pozor, nic se nesmí přehánět. Slovo obezita zaznívá u nás i
ve světě stále častěji. A tak je třeba se zvýšeným příjmem energie
dopřát tělu i více pohybu. Ale o tom třeba někdy příště.
Zdroj: Růstovýhormon.cz
Mirka Bali